Menu Zamknij

Zabawa z dzieckiem

Zabawa z małym dzieckiem ma duży wpływ na jego rozwój. To od nas bowiem maluch uczy się wszystkiego, naśladuje nasze zachowania, zdobywa wiedzę na temat otaczającego go świata. Podczas tych wspólnie spędzonych chwil buduje się też więź między dzieckiem, a rodzicem.

Zabawa z dzieckiem to nie tylko doskonały sposób na budowanie silnej więzi i wspieranie jego rozwoju, ale również okazja do nauki przez doświadczanie i wspólne odkrywanie świata.

Na zabawę z dzieckiem szczególnie w pierwszych latach jego życia zawsze powinniśmy znaleźć trochę czasu. Wcale nie muszą być w tej zabawie wykorzystywane drogie zabawki, ważne by spędzany razem czas był przyjemnością. Ważne byśmy robili coś wspólnie.

Zabawa z dzieckiem

Gry planszowe i karciane są świetnym sposobem na naukę liczenia, rozpoznawania wzorów, a także rozwijanie strategicznego myślenia. Dla młodszych dzieci odpowiednie mogą być proste gry typu „memory” czy „człowieku, nie irytuj się”, natomiast starsze dzieci mogą podjąć wyzwanie w bardziej skomplikowanych grach planszowych. Wspólne wycieczki do parku, na plac zabaw, czy nawet zabawy w ogrodzie to doskonałe sposoby na spędzanie aktywnie czasu. Możesz zorganizować piknik, zabawy z piłką, skakanką, frisbee lub urządzić poszukiwanie przyrody, gdzie dziecko będzie mogło odkrywać różnorodność flory i fauny.

Poprzez zabawę my również bardziej poznajemy nasze dziecko, jego uczucia, zainteresowania. Diecko natomiast gromadzi wiedzę o otaczającym świecie, zdobywa umiejętności, kształtuje wyobraźnię,  doskonali sprawność motoryczną. Malowanie, rysowanie, lepienie z plasteliny, czy tworzenie rzeczy z recyklingu rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne. Możecie razem stworzyć domowy teatr lalek, a następnie przygotować i odegrać własną sztukę. Czytanie dziecku na głos to doskonała forma spędzania wspólnego czasu. Możecie również przebrać się za ulubione postacie z książek i odgrywać scenki, co dodatkowo rozwija zdolności lingwistyczne i empatię.

Proste eksperymenty domowe, jak robienie wybuchającego wulkanu z sody i octu, hodowanie kryształów soli czy obserwowanie roślin rosnących w domowej hodowli, mogą fascynować i edukować. Takie aktywności uczą dzieci ciekawości i metod badawczych.